Haber

Kanserin erken teşhisinde manyetik tel teknolojisi

İlişkili Haberler

Russia Today’in web sitesinde yer edinen habere bakılırsa, ABD’nin Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, manyetik tel teknolojisinin şimdiye kadar yalnızca domuzlar üstünde kullanıldığını belirtti.

Meydana getirilen karşılaştırmada ise günümüzde uygulanan standart kan testlerine oranla manyetik telin damarlardan 10 ila 80 kat fazla kanser hücresi topladığının tespit edilmiş olduğu kaydedildi.

Bir parmak boyu uzunluğunda ve bir kağıt parçası kalınlığındaki telin nano taneciklerle manyetize olarak, kanserli hücrelere hücum eden kan dolaşımındaki nano partikülleri çekmiş olduğu ifade edildi.

KAN YOLUYLA BULAŞAN DİĞER HASTALIKLARDA DA UYGULANABİLECEK

Manyetik telin hem de doğru işaretleyicilerin mıknatıslanabilmesini ve tele yapışmasını da sağlayarak, kan kanalıyla bulaşan herhangi bir hastalık için de uygulanabileceği bildirildi.

“Nature Biomedical Engineering” dergisinde piyasaya sürülen çalışmanın lideri Sam Gambhir, “Bu dolaşımdaki tümör hücreleri o denli azdır ki yalnızca rutin kan örneği aldığınızda, bu kontrol tüpleri muhtemelen sirküle eden tek bir tümör hücresine denk gelmeyecektir” dedi.

Tellerin vasıtasıyla kan dolaşımına sızan mıknatıslanmış parçacıkların zehirli olup olmadığını fareler üstünde kontrol eden araştırmacılar, şimdiye kadar bununla ilgili hiçbir negatif veriyle karşılaşmadıklarını da belirtti.

Geliştirilen teknoloji, insanoğlu üstünde denenebilmesi için Besin ve İlaç İdaresi’ne sunulacak.

VİDEO: “KANSER TARAMALARI 45 YAŞINDA BAŞLAMALI” 


Kaynak: NTV

Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Güncel teknoloji haberleri derlemek adına insanlık namına idame ettirilmektedir. Hukuki uyuşmazlıklarda uyar-kaldır prensibi benimsenmiştir.

Facebook

Forumdan Son Konular

Copyright © 2014-2018 VF HaberThemetf

Yukarı