Haber

Yurtdışından iPhone Xs almak için bilmeniz gerekenler (Yurtdışından telefon getirme rehberi)

ntv.com.tr

14.09.2018 – 10:30 14.09.2018 – 10:30

Apple’ın çarşamba günü görücüye çıkardığı yeni iPhone modelleri iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr’nin Türkiye’de satışa çıkacağı tarih ve Türkiye fiyatı henüz netlik kazanmadı. Peki Yurtdışından gelen telefon nasıl kullanılır? IMEI kaydı nasıl yapılır? IMEI numarası nasıl öğrenilir? İşte yurtdışından telefon getireceklerin bilmesi gerekenler…


 • Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi veya cep telefonunuz çalındığı zaman cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor.
 • Birçok kişinin bilmediği IMIE numarasını öğrenmek ise çok kolay. Bütün cep telefonu cihazlarında “*#06#” tuşlarını tuşladığınız zaman IMIE numaranızı öğrenebiliyorsunuz.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yurtdışında getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin önemli bilgiler veriliyor.

 • 3

  120 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMALISINIZ

  120 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMALISINIZ

  Daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak değiştirildi.


 • Cihaz 12 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

 • 5

  IMEI NUMARASINI NASIL ÖĞRENİRİM?

  IMEI NUMARASINI NASIL ÖĞRENİRİM?

  IMEI numarası cihazın *#06# tuşlarına basılarak öğrenilebiliyor.

 • 6

  NASIL KAYIT YAPTIRILACAK

  NASIL KAYIT YAPTIRILACAK

  Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.


 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (170.70 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

  e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile türkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiliyor. 

 • 8

  PASAPORTA DİKKAT

  PASAPORTA DİKKAT

  IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.

 • 9

  PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN

  PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor. Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait…


 • Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait… 

  Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiş durumda. 


Kaynak: NTV

Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Güncel teknoloji haberleri derlemek adına insanlık namına idame ettirilmektedir. Hukuki uyuşmazlıklarda uyar-kaldır prensibi benimsenmiştir.

Facebook

Forumdan Son Konular

Copyright © 2014-2018 VF HaberThemetf

Yukarı