Genel

Twitter etiketleri Trump tweet 'yanıltıcı medya' ilk kez


Başkan Trump'tan bir tweet, "Korkmuş todler [sic] ırkçı bebekten kaçıyor" başlıklı bir şehir caddesinde beyaz bir çocuktan kaçan siyah bir çocuğu gösteriyor Telif hakkı Twitter
Image caption Başkanın tweet'i artık düzenlenen video hakkında bir uyarı ile açıklanıyor

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump tarafından tweetlenen bir videoyu ilk kez "manipüle edilmiş medya" olarak etiketledi.

Video, sahte bir CNN altyazısıyla, oynarken beyaz bir çocuktan kaçan siyah bir çocuğu gösteriyor.

Altyazı şöyle: Video, CNN'i "sahte haberler" ile suçlamadan önce "Korkmuş yürümeye başlayan çocuk ırkçı bebekten kaçıyor".

Twitter'ın videoya büyük bir uyarı etiketi yerleştirme kararı, Twitter ve başkan arasında üst üste en son yükseliştir.

Mayıs ayı sonlarında Twitter, iki gün sonra bir uyarı arkasındaki tweetleri gizleyerek, cumhurbaşkanının tweet'lerine ilk kez bilgi denetimi doğrulama bildirimleri ekledi.

Bay Trump, sosyal medya firmalarının uzun süredir yasal korumalarını engellemek isteyen bir yürütme emri imzalayarak yanıt verdi.

Bu son uyarı, Twitter'ın başkanın tweet'lerinden birinde "manipüle edilmiş medya" uyarısını ilk kez kullanmasıdır – fotoğrafın veya videonun önemli ölçüde düzenlendiğini belirtmek için tasarlanmıştır.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde artan ırksal gerginlik ve Black Lives Matter hareketinin yeniden canlandırıldığı bir zamanda geliyor.

Koşan çocukların ilk atışından sonra başka bir altyazı ortaya çıkıyor: "Irkçı bebek muhtemelen bir Trump seçmeni."

Daha sonra CNN'in geçen yılın Eylül ayında orijinal raporunda yaptığı gibi, oyunda iki çocuğun orijinal içeriğini gösteren ümit verici "gerçekte ne oldu" metnini kesiyor.

"Amerika sorun değil. Sahte haberler," diyor video bitmeden.

Ancak Twitter'ın tweet'e iliştirildiği göze çarpan uyarıyı tıklatmak, kullanıcıları Twitter'ın uyardığı bir sayfaya getiriyor : "Başkan, videonun birçok gazetecinin düzenlenmiş ve sahte bir CNN chyron ile düzenlendiğini onayladığı bir sürümünü paylaştı."

analiz

Uzman dezenformasyon muhabiri Marianna Spring tarafından

Twitter, son haftalarda Başkan Trump tarafından güçlendirilen yanlış bilgileri kontrol etme çabalarını ikiye katladı.

Daha önce Facebook'un hala tercih ettiği bir yaklaşım vardı – Facebook, dün Nazi sembolü olan Trump kampanya reklamlarını kaldırmasına rağmen.

Ancak Twitter için bir sorun tutarlılık. ABD başkanı tarafından teşvik edilen bazı yanlış bilgilerin neden etiketlendiğini, ancak kendisinden ve diğer büyük Twitter hesaplarından gelen yanıltıcı iddiaların kontrol edilmediği açık değil.

Bunun CNN'ye açık bir saldırı olduğunu da belirtmek gerekir. Medya kuruluşu sık sık Trump'ın "sahte haberler" çığlıklarını hedefledi. Ancak son haftalarda, gazetecileri – ve diğer satış noktalarından gelenler – George Floyd'un ölümünün tetiklediği protestolar sırasında fiziksel saldırıların hedefi oldu.

Burada "sahte haber" konusu açıkça Başkan Trump'a geri dönüyor. Çevrimiçi olarak milyonlarca takipçisine takıyor.

CNN'in iletişim departmanı da kısa bir tepki ile cumhurbaşkanına geri tweet attı.

“CNN bu hikayeyi – aynen olduğu gibi. – Irk (ve anket numaraları) hakkındaki pozisyonlarınızı bildirdiğimiz gibi” yazdı.

"Masum çocukları sömüren sahte videoları tweetlemek yerine gerçeklerle çalışmaya devam edeceğiz. Sizi de aynısını yapmaya davet ediyoruz. Daha iyi ol."

Başkanın tweet'indeki videodaki bir filigran, orijinal olarak Carpe Donktum adıyla giden Trump yanlısı bir Twitter kullanıcısı tarafından yapıldığını gösteriyor.

"Teşekkürler CNN, videoma üç ilk 20 (iki ilk beş) trend noktayı verdin," diye yazdı. " Time Magazine kapağından korktuğun için çok eğlendim!"

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.Themetf

To Top